S pričetkom novega šolskega leta se na cestah poveča promet, predvsem v bližini šol, kjer je večja prisotnost otrok. Pomembno je, da starši, učitelji in učenci poskrbimo za varnost v prometu in se skupaj zavzemamo za varno pot v šolo.

Za zagotavljanje varnosti na cesti v okolici šole so nam kot leta doslej priskočili na pomoč prostovoljci PGD Blanca in policisti PP Sevnica, ki s svojo navzočnostjo poskrbijo za umirjanje in poostren nadzor prometa. Iskrena hvala!

Nekaj ključnih nasvetov, ki nam lahko pomagajo pri zagotavljanju varnosti otrok v prometu.

1. Pešci – varna hoja v šolo

• Učenci naj se na pot odpravijo pravočasno in mirno.
  • Otroci naj uporabljajo prehode za pešce ter hodijo po pločniku.
  • Naučite otroke, da se pri prečkanju ceste vedno prepričajo – levo, desno in še enkrat levo.
  • Na nevarnih odsekih naj se ustavijo, tudi če ni vidnega prometa.
  • Priporočljivo je, da otroci nosijo svetla oblačila ali odsevne dodatke, da so bolj vidni v prometu.

2. Kolesarji – varna vožnja s kolesom

• Uporaba kolesarskih čelad je obvezna in bistvena za varnost.
  • Kolo naj bo tehnično brezhibno, s funkcionalnimi zavorami in lučmi.
  • Kolesarji naj uporabljajo kolesarske poti in sledijo prometnim znakom.
  • Starši naj preverijo, ali so otroci dovolj stari in izkušeni za vožnjo s kolesom v prometu.

3. Varnost v avtomobilu – nasveti za starše

• Vedno pripnite otroka z varnostnim pasom – tudi na krajših razdaljah.
  • Otroci, mlajši od 12 let, naj sedijo v ustreznih otroških sedežih ali na dvignjenih sedežih.
  • Pri parkiranju v bližini šole bodite posebej pozorni na okolico, saj se lahko otroci hitro znajdejo v mrtvem kotu.
  • Vozite previdno in spoštujte omejitve hitrosti, še posebej v šolskih conah.

4. Javni prevoz – varno na avtobusu

• Učence spodbujajte, da na avtobusnem postajališču počakajo na varni razdalji od ceste.
  • Otroci naj se vkrcavajo mirno in varno, ter vedno počakajo, da se avtobus popolnoma ustavi.
  • Pri izstopu naj učenci ne prečkajo ceste tik pred ali za avtobusom.

5. Pomembnost zgleda staršev

• Starši so najboljši zgled za svoje otroke. Z odgovornim vedenjem v prometu (redno pripenjanje z varnostnim pasom, upoštevanje pravil) učite svoje otroke varnega ravnanja.
  • Spremljajte mlajše otroke na poti v šolo in jih postopoma navajajte na samostojnost v prometu.

Z doslednim spoštovanjem teh nasvetov lahko skupaj prispevamo k večji varnosti naših otrok v prometu. Naj bo nova šolska sezona ne le uspešna, ampak tudi varna!

Foto in zapis: Majda Stopar